Historia

Początki działalności Związku Piłki Ręcznej w Szczecinie datują się od października 1949 roku. Na Walnym Zjeździe Związku wybrano Zarząd „Szczypiorniaka” przy Państwowym Urzędzie WF i PW w Szczecinie.

W następnych latach nastąpił dynamiczny rozwój sekcji szczypiorniaka w szkołach, zakładano też drużyny w AZS, Spójni i Kolejarzu. Nie było jednak rozgrywek, gdyż nie rejestrowano tak wielu drużyn. Dopiero 1953 roku za sprawą powstałego Technikum Wychowania Fizycznego zaczęto rozpowszechniać tę dyscyplinę, organizowano kursy sędziów i instruktorów.

W rozgrywkach prym wiodły zespoły szkolne. W 1961 żeński zespół MKS Kusy zdobył mistrzostwo Polski juniorek, a w rok później awans do ekstraklasy. Szkolny Związek Sportowy nie mogąc prowadzić drużyny seniorek przekazał ją do MKS Pogoń. Pobyt wśród najlepszych trwał jednak krótko. Zabrakło umiejętności i doświadczenia oraz ogrania ligowego. W dwa lata później sytuacja powtórzyła się. Piłkarki szkolnego klubu uzyskały prawo ubiegania się w walce o awans do grona najlepszych drużyn kraju. Szansę tę wykorzystały i znów SZS przekazał zespół Pogoni.

Drużyna piłki ręcznej kobiet „Pogoni” należała do najbardziej utytułowanych zespołów w grach zespołowych w Polsce. Było to zasługą współpracy działaczy, trenerów ligowych i trenerów grup młodzieżowych. Osiągnięcia juniorek młodszych i starszych – złote, srebrne i brązowe medale zdobyte na Mistrzostwach Polski Juniorek młodszych i starszych, Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży i Mistrzostwach Polski Szkolnego Związku Sportowego wpłynęły pozytywnie na rozwój drużyny ligowej, która miała zaplecze dobrze wyszkolonych zawodniczek. Dzięki tej współpracy i wymianie doświadczeń MKS POGOŃ SZCZECIN zdobyła:

  • trzykrotnie Puchar Polski 1971, 1986, 1992
  • trzykrotnie Mistrzostwo Polski 1983, 1986, 1991
  • czterokrotnie Wicemistrzostwo Polski 1971, 1984, 1989, 1990
  • pięciokrotnie uczestniczyły w Europejskich Pucharach

W latach 80-tych i 90-tych mówiono w Polsce „szczecińska szkoła piłki ręcznej”, my jako SPR Pogoń Szczecin chcemy do tych wspaniałych osiągnięć dołożyć swoją cegiełkę i po latach przerwy powrócić do elity polskiej i europejskiej piłki ręcznej.